Koty i nitki

czyli moje puszyste pasje

Wybór kota cz.I: Kot rasowy, czy dachowiec?

Opublikowano 20 sierpnia 2009

koty na walizceJeśli zapadła już decyzja aby wziąć do domu kota pojawia się pytanie: wybrać dachowca, czy kota rasowego? Na to pytanie dość trudno opowiedzieć. Uważam, że dachowce są urocze a w schroniskach dla zwierząt można znaleźć zarówno małego kociaka jak i dorosłego kota. Koty ze schroniska są odrobaczone, zaszczepione i wysterylizowane (o ile wiek kota już na to pozwala). Jest ich tak dużo, że można wybrać takiego jaki się nam podoba: pręgowanego lub umaszczonego jednolicie, czarnego lub rudego, malucha lub kilkuletniego. Dla mnie głównym problemem są odwiedziny tego przybytku, gdyż nie mogę patrzeć na tyle kociaków, które nie mają domu.

Wiosną pojawiają się na podwórkach dzikie kociaki i można przygarnąć takiego malucha. Zazwyczaj dość trudno je złapać. Są dzikie i nieufne i mogą już takie pozostać na całe życie. O jednym trzeba jednak pamiętać: jeśli zaopiekujemy się taką znajdką koniecznie trzeba iść od razu do weterynarza! Lekarz zbada malucha, oczyści uszy, oceni jego kondycję i zdecyduje kiedy i jakie szczepienia będą konieczne.

Do tej pory miałam dwa dachowce i oba uwielbiam. Prawdą jest jednak, że charakteru takiego kotka nie da się przewidzieć. Trafiają się zarówno spokojne pieszczochy jak i dzikie samotniki (taka była KOTA). Jedne lubią dzieci inne się przed nimi chowają. Jeśli miały trudną przeszłość oswajanie ich może potrwać i będzie trudne w domu pełnym ludzi i innych zwierząt.

Wybierając kota rasowego możemy dość dokładnie przewidzieć jakie będzie miał cechy jednak za niektóre rasy przyjdzie nam słono zapłacić. Wśród kotów rasowych wielką popularnością cieszą się koty długowłose ale trzeba sobie zdawać sprawę, że większość kotów długowłosych wymaga specjalnej pielęgnacji. Czy będziemy mieć czas aby szczotkować kota przynajmniej raz dziennie? Jeśli nie, to futro się skołtuni i jedynym wyjściem będzie wizyta u fryzjera i obcięcie futra do skóry! To nie jest przyjemne doświadczenie dla kota ani dla właściciela. Jeśli mamy sporo obowiązków lepiej zdecydować się na kota krótkowłosego. Jaką wybrać rasę? To już zależy od upodobań i tego jakich cech od kota oczekujemy. Jeśli chcemy leniwego kanapowca i mamy sporoczasu mozemy wybrać persa. Jeśli oczekujemy u kota aktywności i dużego temperamentu Maine Coon będzie dobrym wyborem.

Komentarze

2 komentarzy do “Wybór kota cz.I: Kot rasowy, czy dachowiec?”

  1. skrzatka mówi:

    Rasowy czy dachowiec? Rasowy dachowiec! ;)

  2. [...] się na kota. Wiemy już w jakim wieku i jakiej rasy. Ale jakiej płci ma być nasz ulubieniec? Hmmm. To chyba najtrudniejsze pytanie. Są osoby, które [...]

Dodaj komentarz: