Koty i nitki

czyli moje puszyste pasje

Zaczynamy szydełkować

Opublikowano 6 października 2009

kłębki i szydełkaOd czego zacząć szydełkowanie? Przede wszystkim trzeba rzeczywiście chcieć a reszty można się nauczyć. Oczywiście najlepiej uczyć się od kogoś i tu radzę zapytać babcię lub ciocię gdyż może się okazać, że nawet jeśli obecnie nie dziergają doskonale wiedzą jak to robić. Polecam też lekturę blogów gdyż często dziewczyny z danego miasta spotykają się i można wtedy skorzystać z ich pomocy. Można także skorzystać z poradników internetowych szczególnie iż część z nich oferuje nawet filmy instruktażowe.

Proponuję zacząć naukę szydełkowania od zaopatrzenia się w szydełko i włóczkę. Najlepiej zacząć od nieco grubszej i jasnej nitki (na takiej lepiej widać poszczególne sploty). Polecam Alminę gdyż dobrze się z niej robi i nitka nie plącze się (to kwestia zwinięcia nitki). Podstawowe sploty szydełkowe to łańcuszek, półsłupek i słupek. Cała reszta to wariacje na temat. Nie zamierzam tutaj powielać wspomnianych wyżej poradników i kursów internetowych więc podam namiary na te do których sama zaglądam. Jak wykonać te podstawowe elementy oraz bardziej zaawansowane słupki łączone górą czy dziergane bardzo dobrze wytłumaczyła Majka na stronie Kraina Majki . Kolejnym cennym źródłem wiedzy będzie szkółka szydełkowa na stronie Świat Maranty . Tak więc jeśli chcesz się nauczyć szydełkowania nie czekaj tylko ćwicz!

Ostrzegam, że nie od razu wszystko będzie idealne. Na początku każde oczko łańcuszka będzie innej wielkości, słupki będą się chwiały i może się okazać, że więcej jest prucia niż robienia. Jednak szybko nabiera się wprawy i z każdą kolejną serwetką, kolejnym kwiatkiem lub etui widać postęp. A później pozostaje już tylko dziergać, dziergać, dziergać….

Komentarze

1 komentarz do “Zaczynamy szydełkować”

  1. Patrycja mówi:

    Dzięki :) Dzis zaczynam szydełkowanie. :)

Dodaj komentarz: