Koty i nitki

czyli moje puszyste pasje

Decoupage

Decoupage jest jedną z technik ozdabiania przedmiotów. Polega na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię (drewno, metal, tekturę, ceramikę) wzoru z papieru. Papier to szerokie pojęcie i oznacza zarówno wzory drukowane na cienkich papierach jak i te wycięte z serwetek. Na koniec powierzchnię z naklejonym wzorem pokrywa się lakierem (ilość warstw zależy od grubości zastosowanego papieru).

Wbrew pozorom nie jest to nowa technika. Popularność w Europie zdobyła w XVIII wieku. Angielskie szlachcianki zajmowały się zdobieniem różnych przedmiotów z wykorzystaniem wzorów wydartych z papieru (gazet) lub kartek pocztowych. Technika ta przeżywa obecnie renesans. Współcześnie technika ta została wzbogacona o cieniowania i starzenie (pokrywanie materiałami pękającymi – crackami).
Poniżej moje prace wykonane tą techniką.

Gwiazdki – przywieszki zostały wycięte z grubej tektury. Następnie pomalowałam wszystkie akrylem i ozdobiłam motywami wyciętymi z ozdobnych papierów. Imiona wydrukowałam, przykleiłaqm a brzegi ukryłam pod brokatem.

Pudełko zostało sklejone z grubej tektury. Następnie pomalowałam całość farbą akrylową (kremową) i nakleiłam wycięte z serwetki wzory kwiatowe. Przyklejałam tylko jedną warstwę i przed przyklejeniem zwilżałam serwetkę. Wzory malowałam klejem zaraz po przyłożeniu do podłoża. Całkowicie wysuszone pudełko z kwiatami pomalowałam trzykrotnie lakierem. Po wysuszeniu naniosłam cienie wokół motywów kwiatowych używając farb akrylowych, suchego pędzla, gąbek i palców. Ponownie polakierowałam kiedy wyschła farba. Od teg momentu zaczęła się najnudniejsza część pracy: lakierowanie, szlifowanie papierem ściernym, …lakierowanie, szlifowanie papierem ściernym, … itd. W sumie położyłam około 20 warstw lakieru i chyba dołożę jeszcze kilka :-)

Na podkładki użyłam motywów kwiatowych wyciętych z serwetek.

Komentarze

1 komentarz do “Decoupage”

  1. Aneta mówi:

    Gdzieś już widziałam takie (?) gwiazdki – hi, hi…

Dodaj komentarz: