Koty i nitki

czyli moje puszyste pasje

Kocie leżanki

Jak już wspomniałam w tekście “Śpię, śpisz, śpimy…” koty do wypoczynku szukają miejsc bezpiecznych i pozwalających czuwać nad tym co dzieje się wokół. Moje kotki, na takie czuwanie wybierają zazwyczaj biblioteczkę (to Mika, bo Ksenia tam nie wskoczy), krzesło z widokiem na pokój i przedpokój (to obie), szafkę w przedpokoju (to znowu Mika). Do spania służy znacznie więcej miejsc i dobrze kiedy jest tam ktoś z ich ludzi: łóżko w sypialni (a konkretnie moje biodro lub kostki mojego męża), sofa, krzesła, biblioteczka, opakowany w karton moduł kolejowy mojego męża :-) .

Mika zaskoczyła nas niezmiernie tym, że chodzi spać do swojego transporterka. Dlaczego to takie dziwne? Otóż transporterek służy jedynie do wizyt u weterynarza i KOTA na sam jego widok zaszywała się w miejscu niedostępnym człowiekowi. Ksenia wzięła ostatnio przykład z Miki i już kilka razy obserwowałam walkę o transporterek!

Koty mogą przesypiać nawet 3/4 doby. Kiedy koty szykują się do snu często udeptują wybrane legowisko zanim się tam ułożą. Śpią zwinięte w kębek. Pozycja z podwiniętymi łapkami (określana u nas w domu jako “kaczucha”) służy raczej czuwaniu niż spaniu. Koty zasypiają bardzo głęboko jedynie jeśli czują się całkowicie bezpiecznie i wtedy sypiają w przezabawnych pozycjach (np. na grzbiecie).

Kot po zbudzeniu się ziewa, wstaje i przeciąga się robiąc koci grzbiet. Często też po przebudzeniu ostrzy pazury i warto wtedy dopilnować aby “pod łapami” miał odpowiedni drapak.

W poniższej galerii można obejrzeć kocie leżanki i pozy przybierane podczas snu przez nasze kociarstwo.


Komentarze

3 komentarzy do “Kocie leżanki”

  1. Aneta mówi:

    śliczne koty i fajne fotki…

  2. [...] Kocie leżanki [...]

  3. Ola mówi:

    Rzeczywiście, te koty są takie jak Państwo opowiadali. Koronki śliczne, pokażę mamie, ona też fascynuje się robótkami ręcznymi. Powodzenia.

Dodaj komentarz: